Cevad Memduh Altar1902-1995
English | Français | Deutsch | Italiano | Español

DOSYALAR / PAUL HINDEMITH

Mektubun Türkçesi (10.8.1936)                                                                                                                                        Berlin-Charlottenburg 9
                                                                                                                                       Sachsenplatz 1
                                                                                                                                        10 Ağustos 36
Sevgili Cevat Bey,
        Genel müfettiş Reşat Bey’den duyduğuma göre Türkiye gezimin Ekim ayında gerçekleşmesini düşünüyormuşsunuz. Bunun için size hemen düşünülmesi gerekenleri aktarmak ve bu konularda Bakan Bey’in kararı için tavsiyede bulunmak istiyorum.
Ankara’ya gelişim konservatuvar açıldıktan sonra acil olarak gerekli olacaktır. Ancak açılış için şunların gerçekleşmesi gerekmektedir:
                                               Yeni inşaatların ve tadilatların yapılmış olması
                                               Piyanoların ulaşmış olması
                                               Jimnastik ve piyano öğretmeninin görevlendirilmiş olması
                                               Eski okuldaki değişikliklerin ve yeniliklerin yapılması için bütün
                                               organizasyon hazırlıklarının halledilmiş olması

        Duyduğum kadarıyla bunların hepsi gerçekleşmiş değil ve 10 Ekim’e kadar bütün hazırlıkların tamamlanacağını sanmıyorum. Fakat konservatuvar, başlangıçta düzen, huzur ve verimli bir görev dağılımını sağlamak için oda, öğretmen ve organizasyon sorunları tamamıyla açıklığa kavuşturulmadan hiçbir suretle açılamaz.
Önümüzdeki 6 hafta içinde sunduğum önerileri yerine getirebilecek misiniz? Eğer getiremeyecekseniz –Siz de konservatuvarı ilkbaharda açmayı uygun görmez misiniz? Şüphesiz bir yarım yılı kaybedeceğiz, yazık. Fakat bu kadar uzun zamana her şeyi hazırlayabilmek için ihtiyacımız var ve eğer insanlarınız önerilerimi doğru şekilde uygularsa, birkaç aya daha ihtiyacınız olacak. Ben bu süreyi gidişimden itibaren Mayıs’tan Ekim ayına kadar olarak tahmin ediyordum. Ama bu süre önemli ilerlemeler olmaksızın geçtiği için kuruluşu ertelemek gerekir. Eğer aynı düşüncedeyseniz gelişim bahar döneminde olabilir. Zamanım oldukça kısıtlı; Ankara gezisi için en önemli çalışmaları bırakmam gerekecek. Yeniden büyük bir adım atacağımızı bilsem bunu seve seve yapardım. Şayet Nisan ayında olduğumuzdan pek fazla ileride değilsek, son derece şişkin müzik bütçesine gereksiz yük olmamalısınız. Tersine, yetkili bayların kendi başlarına, “lokomotif” olmaksızın, planların gerçekleştirilmesine yönelmek zorunda kalmalarını çok iyi karşılıyorum. 3-4 ay içinde çalışmaları denetlemek için yeniden orada olurum.
        Lütfen hızlı düşünün ve derhal karar verin. Ayın 16’sı Pazar günü seyahate çıkıyorum. Bu arada Bay Reşat sözleşmeyi yeniden düzenlemeli, fakat her halükarda Cuma ya da Cumartesi günü bir telgraf bekliyorum. Sizden acil bir çözüm rica ediyorum. Pazar gününden itibaren bana ulaşamazsınız, İtalya’ya doğru yola çıkmış olacağım ve bundan sonra Türkiye gezisini programıma ekleyemem.
Herkese içten selamlar
                                                           Paul Hindemith

 

Kaynak: Cevat Memduh Altar Arşivi, İstanbul