Cevad Memduh Altar1902-1995
English | Français | Deutsch | Italiano | Español

DOSYALAR / PAUL HINDEMITH

Mektubun Türkçesi (13.6.1935)                                                                                                                               Berlin, Sachsenplatz 1
                                                                                                                               13 Haziran 35
Sevgili Cevat Bey, artık Paris’ten döndüm ve orkestranız için şimdiden pek çok çalgı satın aldım. Frankfurt’tan harika işçilikli birinci sınıf yaylı çalgılar aldım. Bunlar bir keman, iyi viyola ve iki viyolonsel. Kemanın, şimdiki çalgısını başka bir çalgıcıya vermesi şartıyla konzertmeister Halil’e verilmesi en uygunudur. Viyolalar ve viyolonsellerin dağılımı kolayca halledilebilir. Bu çalgılar için iyi yaylar satın aldım ve ifade ettiğim gibi sürekli saklama için demir kilitli tahta kutular yapıldı. Ayrıca tropik iklime uygun birinci sınıf tel stoku sipariş ettim, bu stokla orkestra yaklaşık bir yıl pırıl pırıl olacak. Biebrich’te bir obua, bir İngiliz kornosu, bir fagot ve bir kontrafagot, buradan 2 B ve 2 A klarinet sipariş ettim, bakır üflemeli çalgıları daha sonra satın alacağım. Gerçekten olağanüstü güzel çalgılar alacaksınız çünkü firmalar alanlarında ve nakliyede uzman, böylece çalgıcılar şevk kazanacaklar ve tropik iklimlerde çalgılarını muhafaza edebilecekler. Kârlı bir alışveriş yaptım; ayrıca sizin için tatsız olabilecek olan çalgı yapımcılarının yaygın komisyon ücretlerini ödemeyi reddettiğim için artan parayla daha fazla çalgı satın alabildim. Sizden hala çalgı yapımcısıyla ilgili bir haber bekliyorum, daha sonra böyle birini bulmak için ve uygun uzmanlardan eksik olan çalgıları temin etmek için Markneukirchen’e gideceğim. Yaklaşık 2 hafta içinde siparişler gelir, daha sonra Bay Başman vasıtasıyla gönderme koşullarını bildiririm. Faturaları çoktan aldı. Nota siparişleri yarın kesin olarak bitmiş olacak.

Bu arada orkestra için bir solo viyolonselci aday gösterilmişti: Bay Kurt Engert. Onu kalben ve aklen sınadım ve tavsiye ederim; orkestra ve oda müziği için aynı derecede uygun ve güvenilmez büyük annesine rağmen kibar bir adam. Orkestra müzisyenlerinin başvuruları devam ediyor. Ayrıca Bay Zuckmayer size İzmir için bir başvuru yazdı; onu da tekrar şiddetle tavsiye ederim. Schmeidel, kalmak zorunda olduğunu yazdı. Açıkçası bu beni sevindirdi. Sizin için gerçekten ihtiyaç duyulan bir adam. Raporundan her şeyle gerçekten ilgilendiğini anlıyorum. Bazı istekleri biraz abartılı ve baştan çıkartıcı. Size onun yazısını üzerine aldığım notlarımla birlikte yolluyorum. Türk müziği üzerine raporum yarın bitecek, böylece benim bütün düşüncelerimi almış olacaksınız; Schmeidel’in uygulamalarından, bunların kullanılabilir olduklarını anlıyorum ve eğer siz de boş yere benim bu işin arkasında olmadığım fikrindeyseniz sevineceğim.  –İlişikte İzmir ve çevresine yaptığımız geziden birkaç fotoğraf var.

Acaba paramın buraya havale edilmesini sağlayabilir misiniz? -
Umarım iyisinizdir, sizden çabuk bir haber alırsam sevineceğim.
İçten selamlarla, eşimden de.
                                                                                                                               Paul Hindemith

(Kaynak: Cevat Memduh Altar Arşivi, İstanbul)