Cevad Memduh Altar1902-1995
English | Français | Deutsch | Italiano | Español

DOSYALAR / PAUL HINDEMITH

Mektubun Türkçesi (29.6.1936)                                                                                                                                 29 Haziran 36

                       Sevgili Cevat Bey, eşim size birkaç gün önce önemli her şeyi yazmış, burada çoktan başlayan bunaltıcı sıcaklar nedeniyle bugün kısa keseceğim. Çalışmadan kopmamamız için önümüzdeki günlerde haklarında bir şeyler öğreneceğim birkaç müzik öğretmeni var. Aynı zamanda Bakanlığa gönderilmek üzere önerilerimin toplu olarak bulunduğu birkaç defter bulacaksınız. Bunlardan mavi olanı sizin için geçen yıl ve bu yılki önerilerin birleştirildiği defterdir. Diğer iki sarı defter ise görev yönetmeliği için ve bir tane de Nafi Bey için ayrıca ciltlenmiş yazı (14. Bölüm halkevindeki müzik üzerine). Bu ve diğer sunulan yazılar konusunda mutabık olduğunuzu ve özellikle Bay İstanbul Valisi’nin isteklerini karşılayabildiğimizi umuyorum. 65. sayfada sunulan öğrenci listesini daha önce Rauf Bey’den almıştınız. Eğer defterlerden daha fazlasına ihtiyaç duyarsanız size gönderebilirim, birkaç kopya daha yaptırıyorum. 15. Bölüm’ü İstanbul’a ayrıca gönderdim ve Rauf Bey’e herkesi ilgilendiren bölümleri (12-13. Bölümler) de gönderdim. Sizden özellikle 81 ve 82. sayfalara dikkat etmenizi ve konservatuvarın sonbaharda açılabilmesi için kararlaştırdığımız her şeyin en kısa zamanda yapılmasını sağlamanızı rica ediyorum. Ayrıca bana, bir jimnastik öğretmeninin (56. sayfa) ve bir piyano öğretmeninin (53. sayfa) görevlendirilmesiyle ilgili lütfen yazılı yetki verin ve Bay Prof. Lohmann’ı haberdar edin.
İnşaat başladı mı?
Burada büyük bir faaliyet ve bol iş var. Olimpiyatlar için pek çok yeni şey yapılıyor, bazıları yoktan yaratılıyor. Ankara tabii ki geri kalmak istemeyecektir ve konservatuvarın açılışı bugüne kadar yapılanları gölgede bırakacaktır.
Size, Bayan Cevat’a ve çocuklara, benden ve eşimden mevsimin sıcaklığına uygun selamlar.
                       Paul Hindemith

Kaynak: Cevat Memduh Altar arşivi