Cevad Memduh Altar1902-1995
English | Français | Deutsch | Italiano | Español

DOSYALAR / PAUL HINDEMITH

Mektubun Türkçesi (20.9.1937)                                                                                                                                     Positano, S. Catarina
                                                                                                                                      20 Eylül 37

                      Sevgili Cevat Bey, birkaç gündür İtalyan denizindeyiz ve Pazar günü (26’sı) Brindisi’den İstanbul’a gitmek için yola çıkacağız. 29’u Çarşamba günü gemiye bineceğiz ve bir bağlantı bulmak için zamanımız olmadığından Çarşamba günü Pera-Palas Oteli’nde kalacağız. Söz verdiğiniz gibi birkaç gün birlikte Bursa’ya gidecek miyiz? Eğer siz de 29’u Çarşamba günü İstambul’da olursanız 30’unda gemiyle Mudanya’ya gidebiliriz. Orada 3 Ekim günü de dahil olmak üzere zamanımız olur, çünkü 4’ünde (Pazartesi) sabah treniyle Ankara’ya gitmek istiyorum. Bursa’da birkaç gün geçirirsek seviniriz. Bu olayın küçük bir pürüzü var: sürekli sınır kapatılmasından dolayı Bursa’da kalış masraflarımız için yeterli parayı yanıma alamadım. Bu nedenle İstanbul’da bana 100 Lt. avans verebilirseniz size müteşekkir kalırım. Daha önceki deneyimlerime göre bu kolayca halledilebilir. 29’unda İstanbul’da görüşmek üzere, o zamana kadar benden ve eşimden selamlar.
                                                                                    Paul Hindemith
Buraya gönderilecek olan postalar bana artık ulaşmayacaktır. Eğer bir şeyi değiştirmek istiyorsanız lütfen Pera Palas’a haber bırakınız.

Kaynak: Cevat Memduh Altar Arşivi, İstanbul