Cevad Memduh Altar1902-1995
English | Français | Deutsch | Italiano | Español

DOSYALAR / PAUL HINDEMITH

Mektubun Türkçesi (16.7.1937)                                                                                                                                   BERLIN-CHARLOTTENBURG 9
                                                                                                                                   SACHSENPLATZ 1
                                                                                                                                   16 Temmuz 37

        Sevgili Cevat Bey, haberleriniz için çok teşekkürler. 4 Ekim’de Ankara’da göreve başlayabilirim. Sözleşme ve yol parası nedeniyle olan ücretlerin burada ödenmesini sağlayabilir misiniz? Ağustos’un sonunda yola çıkıyorum ve yoldayken ülke sınırları yüzünden anlaşmaları ve ...? halletmem imkansız. Bir piyano öğretmeni arayışındayım. Birini bulmak bezdirici zorlukta. Tabii ki birkaç kişi var ama orayı, görevindeki bütün serbest sanatsal etkinliklerinin kısıtlandığı sürece sürgün olarak algılayacak isim yapmış biri Ankara’ya gelmez. Arpçıyı Dr. Praetorius buradan arayacak. Gramofon ve kayıt cihazlarının ulaşmış olduğunu duydum. Bu cihazları eğitimsiz ve deneyimsiz bir uzmanın kullanmasını tehlikeli buluyorum. Tekniğine uygun olmayan bir kullanımla, kayıtların kalitesi vasatın altından olursa ya da değerli cihazlar zarar görürse yazık olur. Eylül ayının son günlerinde Bursa’da olacağız ve sizinle birkaç gün geçireceğimiz için seviniyoruz. Bir bakıma da sakin bir şekilde görüşme fırsatı olacak. Bazı şeyler olması gerektiği gibi ve ülkenin müzik selametine yakışacak şekilde ilerlemiyor. Kişisel hedeflerin ve amaçların arka plana atılarak, herkesin tüm gücüyle tek ve aynı ipi göğüslemelerini sağlamak için kanımca müzik hayatında yeni bir etkinlik dalgasının engelleri gidermesi ve önüne geçmesi gerekli. Bir hayli işimiz olacak.
        Şimdilik içten selamlar
                                                           Paul Hindemith

 

Cevap (11.8.1937)

                                                                                                                                  11.8.1937
        Sevgili Bay Hindemith

Mektubunuz için teşekkürler. Sözleşme ve Yol Parası için gerekli talimatları Reşad Şemsettin’e verdim. Ekim ayı başında burada olacağınız için seviniyorum.

        Kayıt cihazları dün buraya ulaştı. İki derleme gezisi Ekim ayı başında Hasan Ferid, Necil Kazım, Halil Bedi, Ulvi Cemal ve iki teknisyen tarafından Sivas, Elaziz, Erzincan, Rize ve Trabzon şehirlerine yapılacak. Rast gele.

        Bizim iyi Carl Ebert’ten hiçbir şey duymadım. Mektuplarım cevapsız kalıyor. Neredeyse umutsuzluğa düştüm. Lütfen bir de siz deneyin, muhtemelen benden daha fazla şansınız olacaktır. Eğer Ebert Ekim ayı başında Ankara’da olabilirse çok sevineceğim.

        En iyi dileklerimle, size ve eşiniz hanımefendiye

C.A.         Saygılarımla
11.8.1937
Kaynak: Cevat Memduh Altar arşivi