Cevad Memduh Altar1902-1995
English | Français | Deutsch | Italiano | Español

DOSYALAR / PAUL HINDEMITH

Mektubun Türkçesi (16.10.1936)                                                                                                                                           Ankara, 16.10.936
Çok değerli Bay Profesör,

                      29 Haziran ve 10 Ağustos 1936 tarihli iki mektubunuzu aldıktan sonra size Cevad Bey [Cevat Dursunoğlu] adına ayrıntılı bir rapor yazdım. Bunun dışında size içinde en içten teşekkürlerimi ifade eden özel, uzun bir mektup yazdım. Çünkü Berlin’de bulunduğumuz sürece geçirdiğimiz unutulmaz güzellikteki saatleri hala hatırlıyoruz. Bu mektupları adresinize yaklaşık 20 gün önce gönderdik.
                      Şimdi bulunduğunuz yerde hiçbir haber beklemediğiniz için Cevad Bey’in size yolladığı 21.9.1936 tarihli yazısının bir kopyasını yolluyorum. Bu yazıların içeriğinden, sizin belirlediğiniz yolda ne kadar ilerlediğimizi göreceksiniz.
                      Yeni inşaatlar ve tadilatlarla ilgili bu yıl bir şanssızlık yaşadık. Cevad Bey’in mektubunda size bildirdiğim gibi resmi inşaat bürosu bir inşaat firmasına bu işi verseydi, yakın zamanda inşaat başlayabilirdi. Ancak şanssızlık sonucu bu verilişin iyi işlemediğini gördük. Çalışma Bakanlığı’nın mümkün olan yolu bulacağına, böylece inşaatın yakın zamanda başlayacağına inanıyoruz. Ancak mevcut koşullar altında inşaat en erken ilkbaharda başlayabilir.
                      Bu ayın 6’sında Prof. Lohmann ve Ertuğrul Muhsin’in yönetiminde konservatuvarın müzik ve tiyatro bölümlerine giriş sınavları yapıldı. Yaklaşık 25 adaydan 5’i alındı. Aday sayısının azlığından dolayı 12. ayda İstanbul’da Prof. Lohmann ve Bay Markowitz’in de bulunacağı bir sınav daha yapılacak.
                      Bu sınavların sonuçları üzerine size bilgi vereceğim. Eşiniz ve siz nasılsınız? İyi dinlenebildiniz mi?
                      Sizi ve sevgili eşinizi ilkbaharda yeniden Ankara’da görebilmek dileğiyle, siz sevgili profesörü ve eşinizi en sıcak dileklerimle selamlarım.
                                                                 Saygılarımla
                                                                 C.A. [Cevad Memduh Altar]
PS.
Eşim ve kızkardeşim, size ve sevgili eşinize selamlar yolluyor ve gösterdiğiniz misafirperverlik için çok teşekkür ediyorlar.

Kaynak: Cevat Memduh Altar Arşivi, İstanbul.