Cevad Memduh Altar1902-1995
English | Français | Deutsch | Italiano | Español

DOSYALAR / PAUL HINDEMITH

Mektubun Türkçesi (6.3.1937)                                                                                                                                            Berlin-Charlottenburg 9
                                                                                                                                            Sachsenplatz 1
                                                                                                                                            3.37

Sevgili Cevat Bey, sonunda doğru şan öğretmenini buldum. Furtwängler, Pfitzner ve akla gelebilecek bütün büyükler tarafından tavsiye edildi, iyi eğitim görmüş bir insan, tiyatro uzmanı ve pedagog. Kişilik bakımından da iyi, Reşat Bey onu çok beğendi. Yaklaşık 60 yaşında ama taze ve dinç, görev aldığı Prag Alman Tiyatrosu’nda hala şarkı söyleyebildiğini kanıtladı. Ayrıca benim önümde de söyledi. Babası, Richard Wagner’le yeni Alman şarkı söyleme ekolünü oluşturmuş ve dünyaca ünlü “Kleinen Hey”i hazırlamış, çok büyük bir otoriteymiş. Prag’ta 1 Temmuz’a kadar sözleşmesi var ve daha sonra orada emekliye ayrılacak. Ancak yine de daha önce gelmeyi deneyecek. Bu durumda ona yaklaşık 90 Lt. emekli sandığı aidatı ödenmeli ki emekliliğinden mahrum kalmasın. Ayrıca kısa zamanda halledilemeyen sorunlarını halletmesi için yazın tekrar seyahat etmeli ve masrafları karşılanmalı. Ona aylık 350 Lt. teklif ettim. Prag’tan erken ayrılmasıyla ilgili bana en geç Perşembe günü yazacak, siz de Reşat Bey’i arayabilirsiniz. Eğer erken ayrılamazsa en erken sonbaharda gelebilir. Bu zor sorunu böyle iyi bir şekilde çözdüğüm için mutluyum.
Selamlar
P.H.
Okulun inşası ne durumda?
Okulun inşası ne durumda?
Okulun inşası ne durumda?
Okulun inşası ne durumda?
Okulun inşası ne durumda?

Ek
Bugün öğleden önce Reşat Bey aradı ve bana gönderilen bir mektubun kopyasını okudu. Böylece durum biraz değişti. Şan öğretmeniyle ilgili fikir birliğinde olmamız beni sevindirdi. Onunla, mükemmel bir insan kazandığımıza inanıyorum. Ona, 1 Ekim için Reşat Bey’le sözleşme yapmak zorunda olduğunu yazacağım. Plak teçhizatıyla ilgili birkaç girişimde bulundum. Büyük bir memnuniyetle bütün plak çalışmasını yıllardır yapan yüksek okuldaki teknisyenimiz, bir deneme istasyonumuz olduğu için ve bütün teçhizatı tanıdığı için sonraki hafta alışverişe çıkacak. Memnun olacağınıza inanıyorum. Size şimdiden sonbahar için (Eylül-Ekim) bir seyahat planlamanızı tavsiye ederim. Belki daha sonra bu iki ay için teknisyenimizi (Bay Hütter) oraya getirtirsiniz, o tarihlerde burada tatil devam ettiği için çok iyi olur. Ankara’da bir istasyonun kurulumu için gerekli bütün girişleri yapar ve iki teknisyene işi öğretebilir. Bilimsel yönetici olarak daha sonra birini görevlendirmek zorundasınız. Ön Asya müziğinin en ünlü uzmanı Dr. Robert Lachmann’dır, önceden burada devlet kütüphanesindeydi, şimdi Kudüs’te.
Tekrar selamlar
P.H.

Kaynak: Cevad Memduh Altar Arşivi, İstanbul