Cevad Memduh Altar1902-1995
English | Français | Deutsch | Italiano | Español

DOSYALAR / PAUL HINDEMITH

Mektubun Türkçesi (23.3.1937)                                                                                                                     Berlin-Charlottenburg 9
                                                                                                                     Sachsenplatz 1
                                                                                                                     Tel.: J 9 Heerstrasse 2268
                                                                                                                     23. III. 37
            Sevgili Cevat Bey,
            Yarın Amerika’ya gidiyorum ve bu yüzden daha önce sizinle gerekli olan her şeyi konuşmak istedim. İlişikte size raporlarımın devamını yolluyorum; sonraki üç yazı eşim tarafından ben gittikten sonra daktilo edilecek ve hemen sonrasında size gönderecek. Sizden koro ile ilgili yazıyı Bay Dr. Praetorius’a ve Zuckmayer’e vermenizi ve onlarla etkili tedbirleri konuşmanızı rica ediyorum. Koro sorununun çözümünü çok önemsiyorum ve koro eğer sonbaharda açılabilirse çok sevineceğim.

            Gazi Enstitüsü’nün arkasındaki yeni okul binası ne durumda?

             Umarım, umarım, umarım Maliye Bakanlığı’ndaki adaşınız Cevat Bey’den gözdağı, yağcılık ve gözyaşıyla en yakın zamanda inşa iznini çıkartabilirsiniz. Sonbahara kadar inşa edilmezse, konservatuar ve tiyatro okulunun hızlı genişlemesinin sonucunu aydınlık görmüyorum. Bütün yalvarmalara rağmen izin verme yetkisi olan tanrılar bunun için hiçbir şey yapamayacaksa, müzik öğretmeni seminerini geçici olarak çıkartmaktan başka çare kalmaz. Yeni çalışma binalarının yapıldığını duydum. Salon, beklentilerimizi karşılayamayacaksa tiyatro okuluna tahsis edilebilir. Bu nedenle ilk önce daha az maliyetli ve bol odası olan koridorlu bir yapı yapılmalı. Müzik eğitimi için bu saloncuk her halükârda iyi şekilde kullanılabilir, orkestra provaları, koro, oda müziği vb. Bana, önerilen şan öğretmeni ile ilgili hiçbir şey yazmadınız. Biraz yaşlı bulacağınızı sanıyorum. Ama ben yaşın onun için dezavantaj olmadığı fikrindeyim. Tam Praetorius’un tipi, sadece biraz yaşlı ama şef çalışmayı arzu edilen tazelikle sürdürüyor. Adam gerçekten iyi. Lohmann’ın insanlarnda sonuç çıkmadı. Bir tanesi hiç tepki göstermedi. Diğeri daha fazla para istedi, bunun dışında en yüksek derecede karar verme yetkisine sahip olanlar tarafından övülmesine rağmen hakkında her yerden kötü bilgiler aldım. Ayrıca gecikme dolayısıyla görevlendirmeler yakın zamanda yapılamayabilir. Diğer adamda ısrar etmezseniz dönüşümde araştırmaya devam etmeliyim. Aranan piyano öğretmeni ile ilgili hemen yazılı bir karar bildirmeniz gerek. Bir sonraki geliş tarihimi belirleyebilir miyiz? Kış programımı düzenleyebilmek için kısa zamanda öğrenmeliyim. Benim için en iyisi 10 Ekim’den itibaren 6 hafta. Daha sonra İngiltere’ye gitmeliyim. Bu zamanda gelirsem koronun kuruluşunu ve semineri denetleyebilme avantajı olur ve okulun açılışında orada olabilirim. Bildiğiniz gibi daha önce sizinle Bursa’da buluşuyoruz.

            Bugünkü endişelerimi öğrendiniz. Kendinize iyi bakın ve küçük adaşınıza da selamlarımı söyleyin. Eşim burada kalıyor ve posta aracım olmaya devam ediyor.
Paul Hindemith

(Kaynak: Cevad Memduh Altar arşivi)