Cevad Memduh Altar1902-1995
English | Français | Deutsch | Italiano | Español

DOSYALAR / PAUL HINDEMITH

Mektubun Türkçesi (1.11.1936)Berlin-Charlottenburg 9
Sachsenplatz 1
1 Kasım 36

            Sevgili Cevat Bey,
            Yeni mektubunuz için teşekkürler. Dün beni Profesör Lohmann ziyaret etti ve Ankara’da geçirdiği zamandan ne kadar memnun olduğunu anlattı.


            Bugün sizin sadece bir dakikanızı alacağım, ama lütfen çabuk ve hemen cevap verin.

            1. Amerika’dan bir davet aldım ve gitmeliyim, zamanında (Nisan ayının başında) orada olabilmem için, Şubat ayının sonunda Ankara’ya gelmeliyim. Amerika’dan da “maggio musicale” için Floransa’ya gitmek zorundayım ve bütün bu seyahatler için akademiden izin almam gerekiyor. Bu yüzden sizden hemen 28 Şubat-26 Mart arasının uygun olup olmadığını öğrenmeliyim, çünkü dilekçe yazacağım.

            2. İlkbaharda organizasyonun temel hedeflerinden biri halk korosu olacak. Bir Almanla dil problemi yüzünden aksamalar olacağını düşünüyorum. İlkbaharda Halil Bedi’nin bu nedenle Almanya’ya gönderileceğini konuşmuştuk. Bunu hemen yapmamız en iyisi olur. Bu sıralarda burada sömestr başlıyor, bir süre buradayım, onun Ankara için önemli olan konuda eğitim almasını sağlayabilir ve denetleyebilirim. Her durumda onu yaz sömestrinin sonuna kadar buraya göndermeniz gerek. Onu daha sonra Haziran ayında yeniden görüp her şey hakkında konuşabilirim. Böylece ilkbaharda hem çok zaman kazanmış oluruz hem de kafamızı kurcalayan bir konudan kurtulmuş oluruz. Mart’ta başlarsak koro sonbahardan önce oluşmaz ve böylece Halil Bedi hemen koronun başına geçebilir.

Bugün aktardığım sorunları lütfen Bakan Bey’e iletin ve önerdiğim yolu tavsiye ettiğimi bildirin.

Selamlar
Paul Hindemith

Kaynak: Cevat Memduh Altar Arşivi, İstanbul