Cevad Memduh Altar1902-1995
English | Français | Deutsch | Italiano | Español

DOSYALAR / CARL EBERT

Mektubun Türkçesi (16.10.1939)Carl Ebert                                                                                                    Cureglia-Lugano
                                                                                                                  16 Ekim 1939

 

Sayın Genel Müdür bey,

            Ağustos sonuna kadar Ankara’dan bir haber alamadığımdan, Ekim ve onu izleyen aylar için İsviçre ve Amerika’da bazı angajmanları kabul etmek zorunda kalmıştım. Ancak şimdi bütün bu görevleri ertelemeyi başardığımı bildirmekten sevinç duyuyorum. Ankara’daki bu gecikmeye bütçe zorluklarının yol açtığını sanıyorum. Bu zorlukların aşılmasıyla okulumuzun gelişmesi sağlandığı için, size gönülden teşekkür ediyorum. Şimdiye kadar olduğu gibi, şimdiden sonra da bu büyük görevinizde memnuniyetle emrinizde olacağımı söylememe gerek var mı bilmiyorum.
Bugünkü politik koşullarda çok zaman alan vize işlemini yaptıktan sonra, 20 Ekim Cuma günü hareket edip, Pazar akşamı (22 Ekim) Ankara’da olmayı düşünüyorum.     


            Herr Braun ile Herr Kuchenbuch’un ayrılmalarından sonra doğal olarak sarsılan tiyatro eğitiminin ayakta tutulması önemli zorluklar gösteriyor. Öte yandan Opera okulunda derslerin organizasyonu için de Herr Markowitz ile ilişkiyi sürdürüyorum. İki sınıfla geçen yıla oranla daha kalabalıklaşan her iki bölümün tüm sahne derslerini benim yürütmem insan gücünü aşan bir durum olacağına göre, Galip beyin hemen aramıza katılması kaçınılmaz bir zorunluluk oluyor. Çalışmaların gözetimi ve küçük alıştırmalar için de, Avrupa gezisi yapmış olan Ertuğrul İlgin ile Mahir Canova’yı düşünüyorum. Onlar da böylece benim gözetimim altında rejisörlük yolunda ilk pratik deneylerini yapmaya başlayacaklar. Galip beyi hiç değilse önümüzdeki hafta Ankara’da bir görüşme için davet edebilirseniz size müteşekkir kalırım. Görevinin ne yönde olacağını daha önce ayrıntılı olarak açıklamıştım, hatırlayacaksınız.


            Hastalığınızdan geç haberim oldu ve çok üzüldüm. Sizi yeniden tümüyle sağlığına kavuşmuş görmek umuduyla ve ortak çalışmamızın sevinciyle, en içten selamlarımı iletirim.

                                                                                  Saygılarımla,

 

                                                                                  Carl Ebert