Cevad Memduh Altar1902-1995
English | Français | Deutsch | Italiano | Español

DOSYALAR / CARL EBERT

Mektubun Türkçesi (13.11.1936)Prof. Carl Ebert                                                          Cureglia-Lugano (İsviçre)
                                                                                  13 Kasım 1936

 

Per değerli Müdür Bey,

            Ne yazık ki bugüne kadar, 19 Ekim ve 1 Kasım tarihli mektuplarıma bir cevap alamadım. Bu mektuplarımda değindiğim çeşitli sorularıma açıklık getirilmemiş olması son derece üzücü, ayrıca burada yapabileceğim bazı ön hazırlıkları da bir ölçüde engellemekte.
            Tiyatro okulunu açabilmek için, birinci sınıf bir fonetikçiye ihtiyacımız var. Böyle bir elemanın bulunabilmesi, umduğumuzdan çok daha büyük güçlükler çıkardı. Bu konudaki yazışmalarım o kadar yoğunlaştı ki, son iki hafta boyunca çalışma odam bir iş bulma bürosuna benzedi. Görünen o ki, buradaki iyi öğretmenlerin çoğu, birkaç yıl sonra döndüklerinde aynı yeri bulamayacakları kaygısıyla, bugünkü pozisyonlarından vazgeçmeye yanaşmıyorlar. Ayrıca hepsinin burada pek çok öğrencisi olduğundan, Ankara’da ödenecek ücret, Avrupa ölçülerine göre düşük kalıyor ve caydırıcı bir rol oynayamıyor. Ben bütün görüşmelerde, Ankara’daki kuruluş çalışmalarımızın manevi değerini vurgulamaya çalışıyorum. Ama şu maddeci zamanımızda, böyle bir vurgulamanın ne kadar az etki yapabileceğini siz de tahmin edersiniz. Ama yoğun araştırmalarım sonucu, yalnızca yeteneği ve geniş deneyimiyle değil, aynı zamanda düşünsel yaklaşımıyla da beklentilerimi karşılayacak birini bulma başarısını gösterdim. Kendisi uzun yıllar oyuncu, rejisör ve yönetici olarak sahnede deneyim kazanmış (ki bu bence önemli); yıllardan beri de yalnızca ses eğitimi konusunda çalışıyor. Son olarak Roma’daki “Germanicum” Enstitüsüne seçilmesi de, yüksek kalitesinin bir kanıtı. Uzun yıllar dışarıda çalıştığından, Almanya’daki koşullara biraz yabancılaşmış olması da, bizimle çalışmaya karar vermesini kolaylaştırdı. Bu yüzden kendisinin derhal angaje edilmesini ivedilikle salık veririm. Sizin önerdiğiniz ücreti, yani tatil ayları dahil olmak üzere, tam yıl üzerinden 226.- TL net ücreti kabul ediyor. Ama ben, sizin hazırladığınız sözleşme taslağına oranla daha dikkatli davrandım ve kendisine “altı ay sonunda feshedilebilme kaydıyla” üç yıllık bir sözleşme önerdim. Doğrusu bu göreve getirilebilecek herkes için böyle bir açık kapı bırakmak gerekir. Çünkü kalite sorununun dışında, Ankara’daki özel duruma uyabilme yeteneği gerekir ki bu da ancak çalışma içinde somut olarak görülebilir. Eğer bu önerimi olumlu karşılıyorsanız, lütfen en kısa süre içinde, sözleşme yapmak istediğinizi aşağıdaki adrese bildirin:

                                    Herrn Herbert Kuchenbuch
                                    Berchmanskolleg
                                    München – Pullach

            Ne yazık ki şimdiye kadar Herr Kuchenbuch’a, Ankara’daki görevinin ne zaman başlayacağı konusunda bir bilgi veremedim; çünkü tiyatro okulunun ne zaman açılacağı üzerine sizden bir cevap alamadım. Herr Kuchenbuch da kendi açısından bir program yaptı ve uygun görülürse ancak 8 Aralıktan sonra gelebileceğini belirtti. Eğer sizce de sakıncası yoksa, ben bunu uygun görürüm; çünkü o tarihe kadar benim Ankara’da zaten hazırlık çalışmaları yapmam gerekecek. İzniniz olursa ben, yukarıdaki adrese, şu telgrafın tarafınızdan çekilmesini öneririm:

            “Ankara Tiyatro Okulunda ses eğitmeni olarak görevlendirilmeniz kabul edildi 6 ay sonra karşılıklı fesih hakkıyla 3 yıllık sözleşme. Aylık ücret net 226.-TL. 10 Aralıkta bekleniyorsunuz.”

            Her ne kadar jimnastik öğretmeni Laeppchè’nin görevlendirilmesi yönündeki görüşünüzü belirtmediyseniz de, ben kendisiyle görüşmelerimi ilerlettim. Öyle ki Herr Laeppchè, haber verdiğimiz zaman, üç-dört aylığına Ankara’ya gelmeye hazır. Elbette bu görüşmelerde çok zamana ve yazışmaya ihtiyaç vardı. Düşünün ki Herr Laeppchè Almanya’da çok aranan bir isim ve eğer bir hemen kendisini kazanamazsak, uzun süreli olarak Alman Savaş Bakanlığı’nda, subay yetiştirme kurslarında görev alacak. Ama bu konunun sizin açınızdan yaratacağı güçlükleri göz önüne alarak, kendisinden zaman istedim. Ben bu konuyu sizinle Ankara’da yüz yüze görüşüp çözümleyinceye kadar, sözünü tutup bekleyecek.

Bütün bu kadro sorunlarını olumlu olarak çözdükten sonra, ancak yeni yeni yolculuğumu düşünebilir oldum. Eşimle birlikte Pazartesi günü yola çıkmayı (trende yer bulabilirsek) ve Çarşamba sabahı (18 Kasım) İstanbul’da olmayı tasarlıyoruz. İstanbul’a varışımdan önce bir noktayı bildirmenizi rica edeceğim: İstanbul’da birkaç gün kalmamın bir yararı olabilir mi; yoksa hemen Ankara’ya hareket etmemi mi istersiniz? Ankara’ya devam etme durumunda, 18 Kasım Çarşamba Haydarpaşa’dan hareket eden gece ekspresinde iki  yataklı vagon biletinin ayırtılması için yardımcı olabilirseniz size müteşekkir kalırım.
           

            Yola çıkışımı her ihtimale karşı ayrıca telgrafla bildireceğim.
           

            Sayın Müdür bey, sizi sağlık ve esenlik içinde bulmak ümidiyle ve ortak çalışmamız için şimdiden duyduğum sevinç ve heyecanla yürekten selamlarım.

                                                                                  Saygılarımla,

                                                                                  Carl Ebert

 

Not: Sayın Genel Müdür Cevat Beye ve Herr Dr. Praetorius’a da yürekten selamlarımı iletmenizi rica ederim. Herr Praetorius acaba benim geleceğim gün için ‘Hotel Bellevue’de bir oda ayırtabilir mi? Şimdiden teşekkürler!