Cevad Memduh Altar1902-1995
English | Français | Deutsch | Italiano | Español

DOSYALAR / CARL EBERT

Mektubun Türkçesi (23.10.1935)Prof. Carl Ebert                                                             Lugano-Cureglia (İsviçre)
                                                                                   23 Ekim 1935

 

Sayın Cevat Bey,

            Prof. Hindemith, Ankara’da tiyatro kurulması konusunda birlikte çalışmayı düşündüğüm takdirde, tasarılarımın ne olacağını daha ayrıntılı olarak öğrenmek istediğinizi bildirdi.
Hatırlayacağınız gibi, Berlin’deki adresinize gönderdiğim 24.2.35 tarihli mektubumda, böyle bir proje için büyük ilgi duyduğumu belirtmiştim. Ancak benden ne tür katkılar beklendiğini biraz daha somut olarak bildirirseniz memnun olurum. Şöyle ki:

  1. Bir TİYATRO OKULU’nun (Opera ve Tiyatro?) kurulması ve yürütülmesi mi düşünülüyor; yoksa tümüyle bir OPERA KURUMU’nun işlerliğe kavuşturulması ve buna bağlı olarak operaların SAHNELENMESİ mi?
  2. Ne kadar süre için ve hangi tarihten itibaren Ankra’da bulunmam isteniyor?

 

            Kısa bir karşılıklı görüşme gerekirse, 15 Kasım 1935’ten 15 Mart 1936’ya kadar, ancak birkaç günlük bir zaman ayırabilecek durumdayım.
            15 Marttan yaklaşık 4 Nisana kadar olan süre içinde serbestim. Dilerseniz bu arada buluşabiliriz.
Bunu izleyen 4 hafta için Floransa’daki ‘Teatro Comunale’ ile sözleşme yapmak üzereyim ve doğrusu çok zorunlu olmadıkça bu çalışmadan vazgeçmek istemiyorum.
            5 Mayıstan 15 Temmuza kadar gelebilmem tümüyle olanaksız. Ancak 15 Temmuzdan sonra dilediğiniz kadar zaman ayırabilirim.
            Önümdeki zamanı gereken biçimde değerlendirebilmem için, kararınızı kısa sürede bildirmenizi rica edeceğim.
Tiyatro ve eğitim alanındaki çalışmalarım hakkında fikir edinebilmeniz için ilişikte kısa bir yaşam öykümü gönderiyor, sizi saygıyla selamlıyorum.

 

                                                                                  Carl Ebert