Cevad Memduh Altar1902-1995
English | Français | Deutsch | Italiano | Español

DOSYALAR / CARL EBERT

CARL EBERT kimdir?

            Carl Ebert, 20 Şubat 1887’de Berlin’de doğmuş, 14 Mayıs 1980’de Los Angeles’te ölmüş, Alman tiyatro oyuncusu, eğitmeni, tiyatro ve opera yönetmenidir.

            1909-1914 yılları arasında oyunculuk eğitimi aldığı Max Reinhardt Tiyatro Sanatı Okulu’ndan mezun olan Ebert, ilk olarak Alman Ulusal Tiyatrosu’nda rol alarak sanat hayatına başladı. Berlin ve Frankfurt’ta kurduğu sanat okullarında yönetmen ve oyuncu olarak görev yapan Ebert, bir süre sonra operaya geçerek Berlin Şehir Operası’nda pek çok eseri başarıyla sahneye koydu. Daha sonra Arjantin’e giderek, oradaki Alman Tiyatrosu’nun başına geçti, ülkenin önemli bir sanat kurumu olan Teatro Colon’da görev yaptı, ayrıca İngiltere’de Glyndebourne Mozart Festivalleri’ni yönetti.

            Hitler rejimine karşıt olduğu için Almanya’yı terk eden Ebert, Atatürk’ün müzik devrimi çerçevesinde Paul Hindemith’in önerisi üzerine davet edildiği Ankara’ya gidip sürekli görevi kabul ederek, 1936-1945 yılları arasında hem danışman, hem de tiyatro ve opera yönetmeni olarak kesintisiz dokuz yıl çalıştı; Ankara Devlet Konservatuvarı’nın tiyatro ve opera bölümlerini kurdu ve Devlet Tiyatrosu ve Operası’nın kuruluşuna çok büyük katkıda bulundu; konservatuvarın bünyesi içinde kurduğu Tatbikat Sahnesi ve Opera Stüdyosu’nda sayısız öğrenciler yetiştirerek tiyatro ve operanın Türkiye’de kurumsallaşmasını sağladı.

            1948-1954 yılları arasında Los Angeles’te tiyatro öğretmenliği yapan Ebert, daha sonra uzun yıllar Berlin Devlet Operası’nın yönetmenliği görevini yürüttü.